Pod hiperpigmenacijama podrazumevaju se poremećaji u boji kože, kose, sluzokože i noktiju nastali usled povećanog stavranja melanina, pigmenta kože.
Iako postoji više različitih vrsta pigmenata koji koži daju jednistvenu boju (kao na primer karotenoidi i karoteni) pojmam hiperpigmentacije odnosi se pre svega na prekomernu produkciju pigmenta melanina. Zanimljivo je da postoje dve vrste melanina koje su u koži svakog od nas zastupljeni u različitoj količini: eumelanin koji je tamniji i zastupljeniji kod tamne kože, i feomelanin koji je svetliji i zastupljeniji kod svetle kože.
Melanin je pigment koji se sintetiše iz aminokiseline tirozina u melanocitima – ćelijama gornjeg sloja kože (epidermisa) koje su specijalizovane baš za njegovu proizvodnju. U sintezi melanina ključan je enzim TIROZINAZA pa mnogi kozmetički aktivni sastojci, kao i lekovi, deluju upravo tako što smanjuju sintezu ovog enzima ili ga inhibiraju.
Uzroci nastanka hiperpigmentacija mogu biti različiti. To mogu biti spoljašnji faktori (UV zraci, postinflamacije nakon povrede kože, hemijski pilinzi, neki lekovi ili hemijski agnesi), unutrašnji faktori (endokrini poremećaji, nasledni poremećaji, nedostatak vitamina B12, zapaljenja ili infekcije) kao i sam proces starenja kože.
Prema površini koju zahvataju pigmetnacije možemo podeliti na generalizovane (melanodermija) i ograničene hiperpigmenacije: lentigo, postinflamantorne hiperpigmentacije, solarna keratoza, melasma i druge.

KAKO PRAVILNO NEGOVATI KOŽU ZAHVAĆENU HIPERPIGMENTACIJAMA?
Adekvatna nega kože je uz ciljani tretman ili lečenje vrlo važna kako bi se ubrzalo postizanje rezultata, a i kako bi se prevenirao nastanak novih hiperpigmentacija. To podrazumeva:
1. Zaštitu kože od UV zraka: korišćenje proizvoda sa SPF-om, neizlaganje kože direktno sunčevim zracima u periodu od 11 do 17h tokom letnjih meseci, nošenje šešira/kape/kačketa uz zaštitu kože tela odećom.
2. Korišćenje kozmetičkih proizvoda koji jačaju zaštitnu barijeru kože i održavaju kožu dovoljno hidriranom.
3. Izbegavanje mehaničkih pilinga i agresivno trljanje kože.
KOZMETIČKI PROIZVODI EFIKASNI U UKLANJANJU HIPERPIGMENTACIJA
Kozmetički proizvodi efikasni u uklanjanju hiperpigmentacija u svom sastavu sadrže kozmetički aktivne sastojke koje različitim mehanizmima delovanja smanjuju količinu melanina u površinskim slojevima kože. Ugrubo ih možemo podeliti na:
Aktivne supstance koje deluju na sintezu stvaranja melanina :
- RETINOL/RETINAL: redukuju nivo pomenutog enzima tirozinaze i koriste se u kozmetičkim proizvodima za negu fotoostarele kože, kao i za ublažavanje hiperpigmentacija koje su ostale na koži nakon bubuljica.
- ALFA ARBUTIN: inhibira enzim tirozinazu, a pokazao je efikasnost je u uklanjanju fleka i pega nastalih kao posledica starenja kože i izlaganja kože suncu.
- KOJIČNA KISELINA: takođe inhibira enzim tirozinazu i efikasna je u otklanjanju pega i fleka koje nastaju kao posledica starenja kože i hiperpigmentacija nakon lečenja akni.
- AZELAIČNA KISELINA: inhibira enzim tirozinazu, a kako efekat ispoljava na nivou najaktivnijih melanocita deluje selektivno i ima minimalan efekat na normalno pigmentisanu kožu. Koristi se u uklanjanju postinflamatornih hiperpigmentacija nakon lečenja akni, hiperpigmentacija nastalih kao posledice opekotina ili herpesa labialisa.
- EKSTRAKT SLADIĆA: inhibira enzim tirozinazu i vrlo je efikasna u ublažavanju hiperpigmentacija, posebno u kombinaciji sa drugim aktivnim supstancama.
- ELAGINSKA KISELINA, REZVERATROL, EKSTRAKT ZELENOG ČAJA, VITAMIN C : antioksidansi koji neutralisanjem slobodnih radikala ali i drugim mehanizmima delovanja smanjuju stvaranje melanina i ublažavaju hiperpigmentacije.
Aktivne sustance koje deluju nakon stvaranja melanina :
1. EKSTRAKT SOJE I NIACINAMID: inhibiraju transport i oslobađanje melanina i efikasni su u uklanjanju pega i fleka.
2. GLIKOLNA KISELINA, MANDELIČNA KISELINA, LAKTOBIONSKA KISELINA I GLUKONOLAKTON: ubrzavaju obnavljanje kože i odbacivanje odumrelih ćelija sa površine kože pa dovode do brže eliminacije melanina.

Prvi rezultati upotrebe kozmetičkih proizvoda čija je namena uklanjanje hiperpigmentacija najčešće su vidljivi tek nakon 6-8 nedelja, pa je potrebno imati strpljenja i ne očekivati rezultate preko noći.
Lumer serum Resvera Pro sadrži resveratrol i niacinamid, dok Blemish Banish sadrži nicainamid, mandeličnu kiselinu i ekstrakt sladića pa oba seruma mogu ublažiti vidljivost hiperpigmentacija i ujendačiti ten.
LEČENJE HIPERPIGMENTACIJA
U lečenju hiperpigmentacija koriste se najčešće topitalni lekovi sa HIDROHINONOM, TRETINOINOM i/ili AZELAIČNOM KISELINOM. Odgovarajuću terapiju i dužinu trajanja terapije određuje isključivo dermatolog.
OSTALE MEDTODE
U uklanjanu hiperpigmentacija vrlo efikasnim su se pokazali i profesionalni hemijski pilinzi, dermapen, kao i tretmani laserima.
NAPOMENA:
Važno je naglasiti da nisu sve hiperpigmentacije iste i da se ne trtiraju i ne leče isto, kao i da kozmetički proizvodi i lekovi nisu kod svih hiperpigmentacija podjednako efikasni. Takođe, starije pigmentacije je teže ublažiti pa je bitno što pre krenuti tretmanom ili lečenjem.